Jotta kunta voi siirtyä Lapsiystävällinen kunta -alumniksi, useiden kriteerien tulee täyttyä. Lapsiystävällinen kunta -alumnimalliin päässeet kunnat ovat edelläkävijöitä lapsen oikeuksien edistämisessä. Alumnikunnat ovat sisällyttäneet lapsen oikeudet kunnan rakenteisiin ja kunnan strategiaan. Alumnikunnat ovat varmistaneet henkilöstönsä lapsenoikeusosaamisen ja edistävät esimerkillisesti lapsenoikeusperustaisuutta kunnan hallinnossa mm. lapsen edun ja lapsivaikutusten arviointien kautta. Alumnikunnat vaalivat yhdenvertaisuutta ja lasten ja nuorten osallisuutta ja ovat näin saaneet aikaan konkreettisia tuloksia lapsille.
Lapsiystävällinen kunta alumnikriteerit ovat seuraavat:
- Kunta on saanut vähintään 3 Lapsiystävällinen kunta -tunnustusta.
- Kunnan viestintä on edistänyt lapsen oikeuksien näkymistä ja toteutumista kunnassa ja viestinyt lapsen oikeuksista lapsille.
- Kunnan strategiassa ja/tai ohjaavissa asiakirjoissa mainitaan lapsen oikeudet.
- Kunnan viranhaltijat, työntekijät, luottamushenkilöt ja keskeiset sidosryhmät on perehdytetty lapsen oikeuksiin. Lapsen oikeudet ovat osana kunnan perehdytysohjelmia. Kunta huolehtii, että henkilöstö saa täydennyskoulutusta lapsenoikeuksista.
- Lapsivaikutusten arvioinnin (LAVA) tekemiseksi on kunnassa käytössä selkeät ohjeistukset, prosessit ja rakenteet. Lapsivaikutusten arviointeja toteutetaan systemaattisesti.
- Lapsen edun ensisijaisuuden huomioon ottamiseksi yksilöpäätöksissä on kunnassa käytössä selkeät ohjeistukset, prosessit ja rakenteet. Lapsen edun arvioimista yksilöpäätöksissä toteutetaan systemaattisesti.
- Kunnan vastuulla olevat prosessi-indikaattorit ovat ja pysyvät vähintään tasolla 3 tai 4 suurimmassa osassa indikaattoreita (vähintään 80 % prosessi-indikaattoreista).
- Kunta on pitkäjänteisellä työllään varmistanut konkreettiset tulokset lapsille.